Cybersecurity – dlaczego warto dbać o bezpieczeństwo it w firmie?

Bezpieczeństwo it w firmie to zapewnienie skutecznej ochrony w cyberprzestrzeni. Popularne programy antywirusowe to za mało, aby ustrzec się przed zagrożeniami – nie tylko w środowisku internetowym, ale i podczas przetwarzania danych czy korzystania z sieci informatycznych.

Człowiek – najsłabszym punktem w bezpieczeństwie

Czynnik ludzki jest jednym z najbardziej zawodnych elementów – dlatego tak niezwykle istotne jest przygotowanie w zakresie cyberbezpieczeństwa, uczulanie na podejrzane zachowania (nieotwierania obcych linków) oraz wprowadzenie odpowiednich procedur (jak chociażby systematyczna zmiana haseł dostępu). Powyższe zachowania wydają się proste, a niejednokrotnie mogą uratować firmę przed poważnymi startami. 

Przedsiębiorca mądry po szkodzie

W teorii prawie każde przedsiębiorstwo posiada dział IT – jeśli nie wewnątrz, to zatrudniając firmę zewnętrzną. W praktyce skupiamy się jednak na codziennych problemach, odsuwając na bok wydatki, które wiązałyby się ze wzmocnieniem bezpieczeństwa informatycznego. Dopiero w chwili wycieku danych lub ich utraty zaczynamy myśleć o cybersecurity – narażając się na dodatkowe nerwy i koszty, których możemy uniknąć.

Dbając o sprzęt i oprogramowanie dbasz o bezpieczeństwo

Pojedynczo zainstalowane pakiety antywirusowe nie uchronią przed wyciekiem danych, a bez ustalenia oraz konsekwentnego wdrożenia odpowiednich procedur nie możemy czuć się pewnie. Sama implementacja założeń, które mogą nas zabezpieczyć przed skutkami naszych lub zewnętrznych działań, wymaga zatrudnienia fachowców. Warto zadbać o wysokiej jakości oprogramowanie oraz odpowiedni sprzęt.

Sprzęt pod kontrolą

Zalanie kawą firmowego laptopa czy przypadkowe usunięcie ważnych plików może przydarzyć się każdemu – na taką ewentualność warto mieć pod ręką dział IT, który pomoże zażegnać chwilowy kryzys. Problemy ze sprzętem dotyczą również poważniejszych uszkodzeń, które mogą zaważyć na jakości naszej pracy, ale i odpowiednim ich zabezpieczeniem na wypadek ataku hackerskiego czy kradzieży.

Wdrożenie cybersecurity

Ekspercka pomoc w dziedzinie bezpieczeństwa IT jest nieoceniona. Mówimy tutaj nie tylko o korzystaniu z certyfikowanych rozwiązań i budowie osobnej oraz bezpiecznej sieci. To także kwestia regularnych aktualizacji, tworzeniu backupów, odpowiednim szyfrowaniu, opracowaniu planu na wypadek cyberprzestępstwa, naprawie ewentualnych szkód oiraz monitorowaniu zagrożeń czy przekoszeniu kadr.

Konsekwencje ze źle wdrożonych procedur bezpieczeństwa IT

Utrata cennych danych lub ich niekontrolowany wyciek poza środowisko wewnętrzne firmy mogą wywołać nie tylko straty pieniężne, utratę reputacji, ale również poważne problemy prawne. Dbając więc na co dzień o sprzęt oraz o oprogramowanie troszczymy się o bezpieczeństwo całego przedsiębiorstwa i swój spokojny sen.

Od czego zacząć?

Audyt bezpieczeństwa cyfrowego najlepiej jest przeprowadzić z rekomendowaną firmą, której silna marka będzie gwarantem rzetelnej kontroli. Dostaniemy w zamian za to pakiet przydatnych informacji oraz poznamy słabe strony środowiska wewnętrznego. Inwestując w ekspercką pomoc uchronimy się przed bolesnymi konsekwencjami ewentualnych zaniedbań.

Kompleksowe wsparcie IT podstawą biznesu

Aktualizacja programów, korzystanie z zaszyfrowanych treści, zastosowanie najnowszych rozwiązań dostosowanych do regulacji RODO, ale również odpowiednie zabezpieczenie plików, automatyczne tworzenie kopii zapasowych, zakup odpowiedniego sprzętu czy skuteczne szyfrowanie danych – te wszystkie działania powinny być w standardzie procedur każdej firmy. Jak znaleźć partnera do tak szerokiej współpracy?

Tylko profesjonaliści zapewnią bezpieczeństwo Twoich danych

Korzystanie z wykwalifikowanej i doświadczonej kadry da nam gwarancję jakości. Taką firmą jest MESKOMP, oferująca kompleksowy outsourcing IT. Wybierając pomoc w zakresie cybersecurity, warto zwrócić uwagę na osoby, którzy już zaufały naszemu potencjalnemu partnerowi. W tym przypadku na stronie firmy możemy znaleźć znane korporacje, a tacy klienci mówią sami za siebie. Pamiętaj, że tylko ty możesz zadbać o bezpieczeństwo informatyczne swojej firmy – nie odkładaj tego na później.

Dodaj komentarz