Automatyczne Back Up do chmury – zalety usługi

Firmy przetwarzają ogromne ilości danych, nad którymi muszą sprawować nadzór. Jednocześnie informacje te są im niezbędne do tego, żeby mogły one prowadzić działalność. Wiele przedsiębiorstw jest wręcz uzależnionych od danych zgromadzonych w pamięci komputerów. Ich utrata mogłaby doprowadzić do bardzo dużych strat i dlatego warto postawić na automatyczne backupy do chmury.

Bezpieczeństwo – dane nie ulegną przypadkowemu zniszczeniu

Świadomość tego, jak ważne jest tworzenie kopii danych, rośnie z roku na rok. Z ankiety przeprowadzonej w 2020 roku przez Acronis wynika, że aż 91 proc. użytkowników indywidualnych pamięta o backupie. Niestety, ale mimo to aż 68 proc. z nich utraciło dane na skutek posiadania nieaktualnej kopii, awarii oprogramowania czy sprzętu. Jeśli chodzi o firmy, to w ich przypadku wygląda to podobnie. 90 proc. przedsiębiorstw robi backup, jednak aż 42 proc. organizacji doświadczyło utraty danych, co doprowadziło do przestojów w ich działalności.

Sprawdź również: Jak działa proces szyfrowania danych

Firmy mogą tworzyć automatyczne kopie zapasowe w chmurze, a także kopie do lokalnych zasobów. Warto stawiać na oba rozwiązania, ale tym, które daje największe możliwości jest backup w chmurze. Dlaczego? Możemy ustalić, jak często będzie powstawać kopia i jakiego będzie ona rodzaju. Nasze dane mogą być przechowywane na różnych serwerach, tak więc nawet w razie problemów na jednym z nich, nie będzie to oznaczać dla nas kłopotów z odzyskaniem plików. Co ważne, tworzenie backupu przebiega automatycznie – należy jedynie ustalić zasady jego powstawania.

Dostępność do informacji o każdej porze, z każdego miejsca

Automatyczne kopie zapasowe to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Należy do nich zaliczyć dostępność do danych wtedy, kiedy ich potrzebujemy, z każdego miejsca, o ile oczywiście mamy połączenie z siecią. Żeby uzyskać dostęp do kopii, nie musimy się znajdować w siedzibie firmy – możemy z niej skorzystać tam, gdzie obecnie jesteśmy.

Oszczędność czasu – więcej czasu dzięki automatyzacji

Korzystanie z tradycyjnych nośników do tworzenia backupu ma swoje plusy, ale musimy się liczyć z tym, że każde urządzenie może ulec awarii. Dlatego aktualna kopia zapasowa plików powinna być zapisana na różnych sprzętach. Realizowanie tego zadania może powodować, że jeden z naszych specjalistów będzie musiał poświęcać tej czynności znaczną część swojego czasu, tym bardziej, jeśli chcemy, żeby te kopie były tworzone systematycznie, codziennie, a nawet kilka raz na dzień.

W przypadku zastosowania takich rozwiązań jak Barracuda, Synology, Veeam, Ferro Backup czy Acronis te działania mogą być w pełni zautomatyzowane. Firma będzie posiadać aktualne kopie umieszczone na różnych serwerach, a pracownicy nie będą musieli zajmować swojego czasu kwestią tworzenia backupu.

Kopie zapasowe są niezbędne nie tylko w przypadku firm, ale również użytkowników indywidualnych. Jednak to przedsiębiorcy powinni przywiązywać szczególną uwagę do bezpieczeństwa it plików, gdyż może to decydować o tym, czy w ogóle będą mogli prowadzić działalność.